Öne Çıkanlar Türkiye manisa Manisa Günaydın Gazetesi cetin aydemir Başbakan Yıldırım

Bu haber kez okundu.

AK Parti'den son dakika açıklama

Manisa B.Ş.B. Meclisinin Nisan ayı toplantısı birinci birleşiminde borçlanma talebi ile ilgili yaşanan tartışma ve Büyükşehir Belediyesinin basına servis ettiği haberlere istinaden tarafımızca cevap verme gereği hasıl olmuştur.

 1. Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Belediye tarihinin en büyük borçlanmasını yapmak üzere yetki talebi ile gelmiştir. Bu borçlanma hem yurtiçi bankalardan TL hem de yurtdışı döviz kredisi olarak yapılmak istenmektedir.

 1. Ak Parti Grubu bu güne kadar Büyükşehir Belediye yönetimine özellikle altyapı projeleri ile ilgili borçlanma taleplerine olumlu yaklaşmış ve kredi kullanımına onay vermiştir. Bu çerçevede çeşitli yatırımlarla ilgili olarak bugüne kadar 400 milyon TL borç stoğu oluşmuş durumdadır. (Kaynak Mali Hizmetler Daire Başkanlığı güncel listede yaptığı açıklama)

 1. Yasalarımıza göre belediyeler limitsiz borçlanma yetkisine sahip değildir. Borçlanma iznini belediye meclisleri karar vermektedir. Büyükşehir Belediye Başkanı için toplam borç stoğu fazladır. En son yıl yani (2017) de gerçekleşen toplam gelirin 1,5 katının yeniden değerleme oranı olan %14 fazlası kadardır. Bu da 749x1,5x1,14=1,280 TL’dir.(1 Katrilyon 280 Trilyon) 400 trilyon borç olduğuna göre kalan limitimiz 880 trilyon civarıdır. Bu limite borç faizleri de dahil edilmelidir. Bütün bu durumlar 4749 sayılı kamu finansmanı ve borç yönetiminin düzenlenmesi hakkında Kanun ile yapılmıştır. Kanuna aykırı borçlanan belediye yetkilileri hakkında failleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen durumlarda 5437 sayılı Türk Ceza Kanununun görevini kötüye kullanmaya ihlalleri hükümleri uygulanır.

 1. 2018 Mali yılı için Büyükşehir Belediye Meclisinin yetkisi ise, toplam geliri olan 749 trilyonun %10’u olan 74,9 trilyonun yeninden değerleme oranı olan %14 attırılmış haliyle 85 milyon TL’dir. Bunun üzerinde borçlanma için ayrıca İçişleri Bakanlığı’ndan izin alınmalıdır.

 1. Bütün bu teknik konular ve mevzuat gereği AK Parti gurubumuz önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da borçlanma izni vererek altyapı ihtiyaçlarının bir an önce giderilmesi düşüncesiyle hareket etmeyi planlamıştır. Grup olarak talebimiz ise bu konunun Plan bütçe komisyonunda enine boyuna her boyutu ile incelenmesi ve bir öncelik sıralaması yapılarak eldeki imkânların en verimli şekilde kullanılmasıdır. Büyükşehir Belediye Başkanı ise borçlanma konusunun yüzeysel olarak konuşulması ve birkaç gün içinde karar verilmesini istemektedir. Adeta bu işi oldu bittiye getirmek istemektedir. İtirazımız bunadır.

 1. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanının gözünü seçimi kazanma hırsı bürümüş, 4 yılda yapamadıklarını katrilyon borçla bir yıla sığdırabileceğini düşünerek Belediye Başkanlığının borçlardan daha önemli olduğunu düşünmektedir. Büyükşehir’in geleceği ipotek altına alınarak, hem ağır bir borç yükü, hem de bu borç stoğu fazlası oluşturulmak istenmektedir.

 1. Kaldı ki zamanında Manisa Belediyesi’ni borç yüküyle aldım diyen birinin şimdi bu tavrı sergilemesi oldukça düşündürücüdür.
 2. Cengiz Ergün’ün tüm bu borçlanma yetkisini isterken nereye hangi yatırımı yapacağını öğrenmek millet iradesiyle geldiğimiz bu makamlarda halkımızdan aldığımız yetkiyle incelemek en doğal hakkımızdır. Bu hakkımızı kullandığımızda bizi ‘Hizmeti engellemek, önüne taş koymak’la itham etmek kendi beceriksizliğini örtbas etmekten başka bir şey değildir.

 1. Mikrofonu kapatarak, ‘konumuz bu mu, bırak onları sen şimdi buna cevap ver’ demek belirli bir yere gelmiş bir insana yakışmamaktadır. Muhalefetin görevi yönetimin görevini en iyi şekilde yapmasını sağlamaktır. AK Parti olarak amacımız hizmetin şehrin en ücra köşesine ulaşmasını sağlamaktır. Bugün baktığımızda Cengiz Ergün’ün AK Partili belediyelere sürekli ‘bekler’ diyip durmasını da vatandaşımız görüyor.

 1. Cengiz Ergün’ün tavanda ittifak var iken yerelde insanları ikiliğe düşürmesine, mağdur edebiyatı yapmasına, başarısız yönetiminin faturasını AK Parti’ye kesmesine izin vermeyeceğiz.

 1. Vatandaşımızın, şehrimizin yararına olacak her türlü hizmete destek vermeye hazırız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1