Öne Çıkanlar SERKAN SAKA EĞİĞİTİM VİZYOON ECDADIMIZ Bölgesel İstişare Toplantısı Yapıldı

Bu haber kez okundu.

 Demirtaş, İş Dünyası ile buluştu

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Şubat ayı etkinlik programı çerçevesinde Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof.Dr.Özgür Demirtaş’ı konuk etti. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda Konferans Salonu’nda gerçekleşen Prof.Dr.Özgür Demirtaş’ın yorumlarıyla ‘2019 yılında Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Beklentiler, Riskler ve Fırsatlar’ konu başlıklı konferansa Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yavuz Kurt, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ulusoy, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nüvit Iğnak, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile Manisa iş dünyasının temsilcileri katıldı.

Manisa iş dünyasının büyük bir ilgi gösterdiği konferansın açılışında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof.Dr.Özgür Demirtaş’ı Manisa’da ağırlamaktan dolayı büyük bir onur duyduklarını belirtti. Başkan Yılmaz konuşmasında Manisa ekonomisinin Türkiye ekonomisindeki konumu hakkında bilgiler verdi. Manisa’nın verimli topraklarıyla, günden güne artan ihracat rakamlarıyla ve birçok yabancı sermayeye açtığı kapıyla, Türkiye'nin parlayan ekonomisi, Avrupa'nın sanayideki incisi konumunda olduğunu belirten Yılmaz, ‘2018 yılı TÜİK verilerine göre, Manisa nüfusu 1.429.643 kişidir. Nüfusun işgücüne katılım oranı ülke genelinde %50,8 iken, söz konusu oran Manisa’da %55,5’tir. Ekonomik gelişmenin önemli unsurlarından bir olan beşeri sermaye açısından Manisa, nüfus miktarı ve sahip olduğu özellikleriyle, Türkiye’nin en rekabetçi illeri arasında yer almaktadır. İlimizdeki işsizlik oranı oldukça düşük seviyededir. Manisa ekonomisi, tarımsal potansiyeli, üretimi ve ihracatıyla ülke ekonomisinin lokomotif illerinden biridir’ dedi.

Manisa’nın, üretim kabiliyetiyle ulusal ekonomiye, uluslararası pazarlama kabiliyetiyle ülke ihracatına katkı sağladığına da değinen Başkan Yılmaz, ‘Manisa sahip olduğu endüstriyel altyapı, organize sanayi bölgeleri, AR-GE merkezleri, teknoloji geliştirme bölgesi ve nitelikli işgücü ile her geçen gün gelişerek yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağı olmaktadır. Manisa’nın sanayi üretimindeki üstünlükleri, ihracat performansına da doğrudan yansımıştır. Manisa, Batı Anadolu’nun ve Türkiye’nin ihracat üssü olma yolunda hızla ilerlemektedir. Nitekim, 2018 yılında gerçekleştirmiş olduğu 4 milyar 430 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Ege bölgemizde İzmir’den sonra ikinci, Türkiye’de ise iller sıralamasında sekizinci sıradadır’ diye konuştu.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın gurur kaynağı olduğunu belirten Başkan Yılmaz, ‘25 meslek grubunda yaklaşık 12.000 üyesi ile çalışmalarını sürdüren Odamızın kuşkusuz ki Manisa ve Türkiye ekonomisi için yaratmış olduğu en önemli katma değer kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu bugün Türkiye’nin göz bebeği, Avrupa’nın üretim merkezi olan Manisa Organize Sanayi Bölgesidir. Manisa Organize Sanayi Bölgesi 10.000.000 m²’lik alanda, 50.000 çalışanı ve 224 işletmesi ile Manisa’yı dünya çapında önemli bir yatırım merkezi haline getirmiştir. Nitekim Manisa Organize Sanayi Bölgesi, 2004/2005 yıllarında, Financial Times tarafından yatırıma en uygun kent Manisa, 2006/2007 yıllarında, Avrupa’nın en iyi ve en uygun yatırım kenti Manisa ve yine 2006/2007 yıllarında, Dünya’da yatırım yapılacak en iyi sanayi bölgesi ödüllerini almaya hak kazanmıştır’ dedi.

Ekonomik üretkenliğin ve rekabette üstünlüğün temel dinamiklerinden birisinin de hiç şüphesiz ki inovasyon olduğuna vurgulayan Başkan Yılmaz, ‘2018 yılı itibariyle, Manisa’da kurulmuş ve sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından tescillenmiş olan 27 adet AR-GE merkezi bulunmakta ve iller sıralamasında 7. sırada yer almaktayız. Yerli ve yabancı şirketlerce kurulmuş bu AR-GE merkezlerinin yanı sıra, teknoloji geliştirme merkezi olarak, Odamızın da kurucu ortağı olduğu Manisa Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampüsünde bulunan TEKNOKENT, Üniversite – sanayi işbirliğinde önemli bir misyon üstlenmekte, Manisa’nın AR-GE potansiyeline destek vermektedir. Ayrıca, Endüstri 4.0 devrimi kapsamında, Zafer Kalkınma Ajansı'nın koordinasyonunda geliştirilen, "Akıllı ürün ve üretim sistemleri araştırma ve eğitim merkezi (MCBÜ-AKÜM) güdümlü projesi" ile imalat sanayisi firmalarının tasarımcı ve yenilikçi ürün geliştirme kabiliyetlerinin artırılması, bu firmaların endüstri 4.0'a uyum ve geçiş sürelerinin hızlandırılması, tasarım, ürün geliştirme ve endüstri 4.0 konularında nitelikli iş gücünün oluşturulması ve ülkemizin dışa bağımlı olduğu katma değeri yüksek ürünlerin üretilebilmesi sağlanacaktır. Öte yandan, TEKNOKENT’in yine Zafer Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğiyle gerçekleştirmiş olduğu bir diğer önemli proje ise manisa savunma sanayi teknoloji geliştirme kümesi (MASTEK) projesi. Bu proje ile savunma sanayine yönelik teknoloji transferi sağlayacak manisa tasarım ve birleştirme teknolojileri merkezi kurarak, küme bünyesine ülkemizde bulunmayan ‘’alüminyum vakum lehimleme’’ ve ‘’sürtünme karıştırma kaynağı’’ gibi yüksek üretim teknolojileri temin edilecek ve bu teknolojiler etrafında manisa ilindeki talaşlı imalat ve döküm firmalarından bir küme oluşturulacaktır’ dedi.

Konuşmasında Manisa’nın tarımına da değinen Başkan Yılmaz, ‘Manisa dünyada ürettiği kaliteli sanayi ürünlerinin yanı sıra verimli toprakları, iklim ve sulama avantajı ile birlikte gerek tarımsal sanayi gerekse bitkisel ve hayvansal üretim bakımından ülkemiz tarımında önemli bir yere sahiptir. Tarıma elverişli topraklarıyla hemen hemen her ürünün yetiştiği Manisa, Türkiye'de en fazla tarım alanına sahip 11. ili olurken, Ege Bölgesinde ise ilk sırada yer almaktadır. Tarımın ve tarımsal ürünlerin üretiminin son derece önemli olduğu ilimizde, Odamızca kurulması planlanan tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi ile tarımsal üretimimizi daha da katma değerli hale getirmeyi hedeflemekteyiz. Bunun yanı sıra Alaşehir ilçemizde, Manisa valiliği, Alaşehir TSO, Alaşehir Ticaret Borsası ve Odamızın da kurucu ortağı olduğu Tarıma Dayalı Sera İhtisas OSB kurulmasında son aşamaya gelinmiştir. Bu proje ile Manisa, Antalya’dan sonra seracılıkta örnek bir il konumuna gelecektir ’ diye konuştu

Manisa’nın canlı hayvanlar değeri açısından da üst sıralarda yer aldığını söyleyen Başkan Yılmaz, ‘İlimizde, toplam 230.890 adet büyükbaş hayvan mevcudu bulunmaktadır. Ülkemizde mevcut 16.105.025 adet büyükbaş hayvanın % 1,43 ü ilimizde bulunmaktadır. İlimizde toplam 984.999 adet küçükbaş hayvan mevcudu bulunmaktadır. Ülkemizde mevcut 44.312.308 adet küçükbaş hayvanın % 2,22 si ilimizde bulunmaktadır. İlimizde toplam 43.005.837 adet tavuk bulunmaktadır. Manisa toplam 12.930.270 adet yumurta tavuğu mevcudu ile ülkemizde Afyonkarahisar ve Konya’dan sonra en fazla yumurta tavuğuna sahip 3. il konumundadır. İl genelinde Manisa il tarım ve orman müdürlüğü çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 73.266 tarım işletmesi bulunmaktadır. İlimiz genelinde hayvancılık bilgi sistemine kayıtlı 42.565 hayvancılık işletmesi bulunmaktadır’ dedi.

Manisa’nın, kültürel ve tarihi varlıklar bakımından da oldukça zengin bir il olduğunu belirten Başkan Yılmaz, ‘Antik çağlarda, magnet’ler tarafından o dönemki adıyla spylos dağı (spil dağı)' nın eteklerinde kurulan Magnesia (Manisa) kenti, hititler, frigler, lidyalılar gibi pek çok antik uygarlığıa ev sahipliği yapmıştır. Halk arasında ağlayan kaya adıyla anılan mitolojik kral tantalos’un kızı niobe, dünyanın en

eski kaya anıtlarından birisi olarak Manisa’nın simgelerindendir. Tarihte, devlet güvencesinde ilk madeni parayı basan lidya krallığı’nın başkenti bugünkü sardes (sart) şehridir. İncil’de yer alan yedi kilisenin üçü olan Akhisar ilçemizdeki thyateira, Alaşehir ilçemizdeki philadelphia ve Salihli ilçemizdeki sardes, hıristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli dini merkezler olarak Manisa’da yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğunu bir cihan devleti yapan padişahların şehzadeliğini geçirdiği Manisa’da; II. Murad, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, III. Murad, III. Mehmet ve I. Mustafa gibi daha sonra Osmanlı tahtına da oturmuş padişahların da içerisinde olduğu 16 şehzade sancakbeyliği yapmışlardır. Saruhan beyliğinden Osmanlı İmparatorluğu’na oradan da günümüze ulaşan yapılar arasında, tüm ihtişamıyla ulu camii külliyesi ve medresesi, Mimar Sinan’ın son ustalık eseri ve ege bölgesindeki bilinen tek yapıtı olan ve Osmanlı süsleme sanatının en güzel örneklerinden Muradiye camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi hafsa sultan adına 16. yüzyılda yaptırılan sultan camii ve külliyesi, mevlevihane, han, hamam, kütüphane, darphane ve müzeleri ile manisa köklü ve tarihi bir kenttir. Osmanlıdan bu yana şifa dağıtan 41 çeşit bitki ve baharatın karışımından hazırlanan mesir macunu, UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirasının temsili listesinde yer alan ve bu yıl 479.’su düzenlenecek olan uluslararası Manisa Mesir Macunu festivali ile sultan camii’nin kubbe ve minarelerinden halka saçılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’a götürülen ve lale devri dönemine adını veren manisa anemon lalesi, efsanevi doğası ile koruma altına alınmış bir milli parka sahip olan spil dağında yetişmektedir. Manisa’nın ünü tüm dünyaya yayılan ve yüzyıllardır en önemli sağlık kaynaklarından olan kaplıca ve jeotermal suları ile sağlık turizmi açısından da önemli bir potansiyele sahiptir. Yuntdağı köyleri ile Gördes, kula ve demirci ilçeleri 17. yüzyıldan beri halıcılık merkezleri olmaları ile ünlüdür. 600 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Manisa bezi, Osmanlı donanmasında gemilerin yelkenlerinde, saraylara kumaş olarak kullanılmıştır. Medeniyetlerin beşiği manisa, nesilden nesile aktardığı büyüleyici mirasıyla geçmişin izlerini geleceğe taşımaktadır. Hem Manisa’mız hem de Ticaret ve Sanayi Odamız ülkemizin 2023 hedefleri için canla başla çalışmaktadır. Bunu en önemli görevimiz olarak kabul ediyoruz. Bizlere düşen daha verimli çalışmak, daha fazla üretim, daha fazla istihdam ve daha fazla ihracat yapmak, yüksek maliyetli ithal girdilerin yerli sanayi yoluyla temininin sağlanarak, dış ticaret açığını azaltmak, kendi markalarımızı yaratmak. Bu bağlamda, Manisa’mızın ürettiği tüm ürünlerde artık markalaşma ön planda olmalı. Üretimlerimizi daha katma değerli hale getirmeliyiz. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Manisa ili ve ilçelerinde yer alan diğer oda ve borsalarımızla birlikte oldukça dinamik olan ekosistemin gelişimi için, üyelerimize ve çevremize geniş ve çeşitli faaliyetler ağı sunarak, ülke ekonomisine daha fazla katkı sunmak için gayret ediyoruz. Odamızın önümüzdeki dönemlerde de ülke strateji ve hedeflerine uyumlu ve önemli çalışmalar gerçekleştireceğinden eminim. Sözlerime burada son verirken, bugün Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof.Dr. Özgür Demirtaş’a ev sahipliği yapmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ederek, birazdan bizlere aktaracağı değerli bilgilerden dolayı kendisine şimdiden teşekkürlerimi sunuyor, toplantımızın hepimiz açısından verimli ve faydalı geçeceğine olan inancımla, Ulu Önder Atatürk’ün çalışmalarımıza ışık tutacak olan sözünü hatırlatarak konuşmama son vermek istiyorum. ‘Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.’ Sizleri şahsım ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım adına saygı ile selamlıyorum’ dedi

Konuşmanın ardından konferansına başlayan Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof.Dr.Özgür Demirtaş ’‘2019 yılında Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Beklentiler, Riskler ve Fırsalar’ konu başlığıyla gerçekleştirdiği sunumuyla, Manisa iş dünyasına Dünya ve Türkiye’deki ekonomik dengeler hakkında

bilgiler vererek, ekonomik gelecek hakkında görüşlerini paylaştı. Yaklaşık iki saat süren konferansın son bölümünde ise Demirtaş, katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ulusoy, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nüvit Iğnak günün anısına Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof.Dr.Özgür Demirtaş’a Atatürk portresinin yer aldığı naht sanatı eserini hediye ettiler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1