Öne Çıkanlar BAŞKAN ÇERÇİ İLÇE TEŞKİLATINI AĞIRLADI garanti banaksı yunusemre beleodiye spor şeker saruhanlı belediyesi

SGK yeni teşviklerle istihdam artışını destekliyor

SGK YENİ TEŞVİKLERLE İSTİHDAM ARTIŞINI DESTEKLİYO

    Manisa’da 405 Binin Üzerinde Sigortalımız Var

Yavuz Kurt açıklamasında, mayıs ayı itibariyle 405 bini aşan sigortalı çalışanımız var. İl nüfusumuzun yüzde 29’u Manisa’da istihdam fırsatı bulabiliyor. 2017 Ocak itibariyle Türkiye’de ki işsizlik % 13 iken bu rakam bu yılın Ocak ayında 10.8’e kadar geriledi. Tüm dünya ülkelerinde ekonomik daralmanın yaşandığı, kapasite kullanımının düştüğü, belirsizliklerin arttığı, faizlerin yükseldiği, doğrudan sermaye girişinin azaldığı dönemlerde bu oran yukarı yönlü eğilim gösteriyor. Ayrıca, ülkemiz özelinde göç ve hızlı nüfus artışı gibi yapısal sebeplerde işsizliği arttıran etken faktörler olabiliyor. Ancak, SGK’nun uygulamakta olduğu teşvikler ve 2016 yılından bu yana devam eden asgari ücret desteği işsizlikle mücadeleye büyük bir güç katıyor. İstihdamın üzerindeki prim ve vergi yükü bu teşvikler sayesinde önemli ölçüde düşürülüyor.

Manisa’da Bir Ayda Sağlanan Teşvik 32 Milyon Lirayı Aştı

Son yıllarda, Türk girişimcilerinin, küresel ve içsel daralmalara karşı esnekliğinin sağlanması, dünya pazarlarından daha fazla pay alması, rekabet edebilirliği ve üretim hacminin yükseltilmesi amacıyla yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik güçlü tedbirler alındı. İlave istihdam, Ar-Ge, bölgesel yatırım, kültür yatırımları, engelli istihdamı, genç, kadın ve mesleki yeterlilik belgesi sahiplerinin istihdamı, yatırımlarda devlet yardımı, asgari ücret desteği gibi çok sayıda teşvik yürürlüğe girdi. Manisa’da, sadece Nisan ayında işverenlerimizin yararlandığı teşvik tutarı 32 milyon lirayı aştı.

İlave İstihdam Teşvikiyle Primler Sıfırlanıyor

2018 Mart ayında yürürlüğe giren yeni nesil teşvik uygulamasıyla SGK primlerini sıfırlıyoruz. Bunun için bazı şartların yerine getirilmesini bekliyoruz. Bunlar, işe alınan işçinin son üç ay içinde en fazla 10 gün sigortalı bir işte çalışmış olması, işverenin bildirdiği 2017 yılı ortalama sigortalı sayısının üzerine ilave işe alım olması, işçinin İŞKUR kaydının bulunması ve 01.01.2018-31.12.2020 tarihleri arasında işe alınmış olması. Bu şartlarla istihdam edilen bir işçi için işverenin yalnızca ücret ödemesi yeterli. SGK primi ve gelir vergisi ise 12 ay süreyle fondan karşılanacak. Eğer istihdam edilen kişi engelli, kadın ya da 18-25 yaş arası erkekse bu durumda 18 ay süreyle bu teşvikten faydalanmak mümkün olacak.

Esnaflarımız İçin Ücret Ödemesini de Devlet Karşılıyor    

Bir Senden Bir Benden teşvikiyle 3 ya da daha az işçi çalıştıran esnafımızın yeni işe alacağı sigortalıların bir ay ücretini kendisi bir ay ise devlet karşılayacak. Bunun için yine işe alınan işçinin son üç ayda en fazla 10 gün sigortalı olması, işçinin 18-25 yaş aralığında bulunması, 2017 yılında bildirilen ortalama sigortalı sayısının üzerine ilave işe alım olması, esnafımızın imalat sektöründe faaliyet gösteren ustalık belgesi sahibi işveren olması şartlarını arıyoruz. Bu şekilde yeni işe alınan en fazla iki işçi için teşvikten yararlanmak mümkün. 2018 yılı sonuna kadar devam edecek bu uygulamada işçinin ücretini bir ay esnafımız bir ay devlet karşılıyor. Ücretin karşılandığı ayda SGK primi de sıfırlanıyor.     

   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1