Öne Çıkanlar BAŞKAN ÇERÇİ İLÇE TEŞKİLATINI AĞIRLADI garanti banaksı saruhanlı belediyesi şeker yunusemre beleodiye spor

MCBÜ Manisa Teknik Bilimler MYO'dan 111 öğrenci mezun oldu

MCBÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezinde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Törene Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, MCBÜ Manisa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Çipiloğlu, akademik ve idari personel ile mezun öğrencilerin yakınları katıldı. 

MCBÜ Manisa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Çipiloğlu; insanın hayat serüveni içinde unutulmaz anları ve dönemleri olduğunu, bugün o unutulmaz anlardan birinin yaşandığını ifade ederek başladığı konuşmasında, “Manisa Celal Bayar Üniversitesi çalışanları olarak hep birlikte insanı merkeze alan, sadece bilgi aktaran değil, insan yetiştirmeyi bir sanat olarak gören ve eğitim-öğretimin temeline bu felsefeyi koyan bir anlayışla, bir eğitim-öğretim döneminin daha sonuna geldik. Bu düşünceyle gayret eden buradaki tüm meslektaşlarımı kutluyorum” dedi.

Doç. Dr. Ali Çipiloğlu, “Başarının, ahlâk ve dürüstlükle taçlanmadıkça hiçbir anlam ifade etmediğini unutmayın.”

“Başlamak bitirmek içindir ve her bitiş yeni bir başlangıcın müjdecisidir. Bu anlamda mezuniyet bir son değil, yeni bir başlangıçtır” diyen Doç. Dr. Çipiloğlu, “Manisa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu 5. dönem mezunlarımızı yeni bir başlangıca uğurluyoruz. Hayata, mesleğe, umuda uğurluyoruz.

Manisa Teknik Bilimler Yüksekokulu, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’ndan itibaren Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesindeki yeni binasında eğitime başladı. Makine ve İnşaat Teknolojisi Bölümlerine ilave olarak Makine Resim Konstrüksiyon ile Mekatronik Bölümlerine de öğrenci aldık. Yeni dönemde Mekatronik Bölümü II. Öğretime de öğrenci alacağız. Yeni açılan bölümlerimiz ile eğitim çeşitliliğini artırarak, sanayinin nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılayacağız. Bu yıl ilk olarak öğrencilerimiz bahar döneminde intörn (işbaşı) eğitime başladı. Bir dönem boyunca, kendi alanlarıyla ilgili aldıkları teorik bilgiyi, işyerlerinde çalışarak uygulama imkânı buldular.

“Bilim ve İnsan” anlayışıyla yoluna devam eden üniversitemizin bir birimi olarak, hep birlikte özverili bir çalışma ile bu eğitim öğretim döneminin de sonuna geldik. Bugün itibariyle İnşaat Teknolojisi Programından 53, Makine Programından 58 olmak üzere toplam 111 öğrencimizi 5. dönem mezunları olarak meslek hayatına uğurluyoruz.

Sevgili öğrenci arkadaşlarım, bugün sizin eğitim hayatınızdaki en mutlu gününüz. Sizleri tebrik ediyorum. En uzun yolculukların bile küçük bir adımla başladığını biliyoruz. İyi ve başarılı bir insan olmak ayrıcalıktır ve emek ister. Çalışma hayatında sizi başarıya ulaştıracak en önemli değerin, kendi emeğiniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bunun için çalışmaya devam edin. Başarının, ahlâk ve dürüstlükle taçlanmadıkça hiçbir anlam ifade etmediğini unutmayın. Göreceksiniz ki uzun dönemde kazanan hep siz olacaksınız.

Kıymetli veliler, Peygamber Efendimiz “Evlat kokusu cennet kokusudur” buyurmuştur. Sizlerin şu andaki duygularınız, inanıyorum ki hepimizden çok daha farklı. Dünyaya geldikleri günden itibaren üzerine titrediğiniz, yetiştirmek için özenle gayret ettiğiniz cennet kokulu evlatlarınızın bu mutlu günü haklı olarak sizleri gururlandırıyor. Böyle evlatlar yetiştirdiğiniz için sizlere ayrıca teşekkürlerimi ifade ediyorum.

Sevgili gençler, mermeri delen suyun çokluğu değil sürekliliğidir. İsteklerinizde ısrarcı olursanız hiçbir engel önünüzde duramaz. Sadece kendiniz için değil; aileniz, ülkeniz ve tüm insanlık için sorumluluk almak ve başarılı olmak zorundasınız. Ülkemizin en büyük kaynağı sizlersiniz. Sizlerin başarısı ülkemizin de başarısı olacaktır. Omuzlarınızda böylesine ağır bir yük vardır ve umuyorum ki sizler bunun farkındasınızdır. Sizlere olan inancım tamdır. Hepinizi çok seviyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, “Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, bu büyük ailenin çok saygın bir birimidir.”

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, “Manisa Celal Bayar Üniversitesi, 1992 yılında kurulan ancak tarihi kökleri, birikimi çok daha geriye dayanan bir üniversitedir. Bizim Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı bir tecrübemiz ve bir birikimimiz de var. Kuruluşundan itibaren çeyrek asrı devirmiş olan bu üniversite; sahip olduğu akademik birimleriyle, merkezleriyle, uygulama araştırma hastanesiyle ve teknokentiyle bölgesinin ve ülkesinin değerli bir yükseköğretim kurumu olarak yoluna devam ediyor.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bu büyük ailenin çok saygın bir birimidir. Bizim üniversite olarak 15 meslek yüksekokulumuz var. Öğrenci mevcudumuzun yaklaşık yarısı, ön lisans yani meslek yüksekokulu öğrencilerimizden oluşuyor ” dedi.

Üniversite olarak kaliteli iş gücünü, insan kaynağını yetiştirmeyi kendilerine dert ettiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Çelebi, “Biz sıradan öğrenciler mezun etmeyelim, bu ülkenin hangi alanda ihtiyacı varsa, doğru programlar açalım. Öğrencilerimize hem teorik, hem pratik, en iyi eğitim-öğretim imkânını sunalım ve mezuniyetleriyle birlikte bu ülkenin hizmetine koşsunlar diye düşündük. Bu bakımdan kendimize güveniyoruz, iddialıyız ve sonuçları hep beraber izliyoruz. Bundan dolayı da tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte haklı bir gurura sahibiz.

Kıymetli veliler, biliyoruz evlatlarınız sizler için çok değerli. Onları bize emanet ettiniz biz onları evlatlarımız bildik, evlatlarımız gibi gördük ve dolayısıyla onların üzerlerine titredik. Elimizden gelenin en iyisini onlar için yapmanın gayretinde olduk. Yönetici arkadaşlarım, öğretim üyesi arkadaşlarım ve üniversitedeki tüm çalışma arkadaşlarımız bu doğrultuda mesai sarf ettiler. Bugün bu güzel tabloyu hep birlikte görüyoruz. Kıymetli veliler, sizlere öncelikle böyle güzel gençleri yetiştirdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Onlar anne babalarına, büyüklerine saygılı, milletine ve devletine bağlı gençler. Dolayısıyla biz onları bu hayat yoluna uğurlarken hiç endişe duymuyoruz. Sizler de evlatlarınızla gurur duyun, onlara güvenin.

Sevgili genç arkadaşlarım, eğitim-öğretim hayatınızın belli bir aşamasını tamamladınız ama öğrenme bitmedi. Öğrenme bir ömür boyu, Peygamber Efendimizin ifadesiyle beşikten mezara kadar. Biz ilim tahsil etmek, öğrenmek ve dolayısıyla önce kendimize, sonra çevremize faydalı olmak durumundayız. Bundan sonra da bu süreç devam edecek. Değerli arkadaşlarım, sizler burada belli bir eğitimi almak suretiyle araştıran, sorgulayan, çözümleyen, geliştiren, değiştiren bir kimliğe, kişiliğe, bilgi ve beceriye sahip oldunuz. Tabii ki bilgi sadece kuru bilgilerle mücehhez olmak değildir. Bilmek, öncelikle insanın kendisini bilmeyle başlar. Yunus ne kadar güzel söylemiş, ‘İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsin bu nice okumaktır’. Dolayısıyla kendimizi bilmediğimiz durumda bilginin sadece hamalı oluruz, o bilginin başta kendimiz olmak üzere hiç kimseye bir faydası olmaz. Sizler kendisini bilen gençlersiniz, bundan hiç kuşkumuz yok. Bu yolculukta elbette zorluklar olacak, en iyisi olmaya çalışın. Dolayısıyla beraberinde başarı da gelecektir, mutluluk da gelecektir. Sevgili arkadaşlarım, yolunuz açık olsun. Sizlere sağlıklı, mutlu, huzurlu, başarılı, üretken, faydalı bir ömür diliyorum. Sizleri seviyoruz, sizlere güveniyoruz. Sakın ola bizleri unutmayın ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi mezunu olmanın onurunu, gururunu yaşayın. Sizi Allah’a emanet ediyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.

Mezuniyet Töreni, MCBÜ Manisa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu birincisi Cengiz Özel, ikinci Ömer Sadık Şahin ve üçüncü Hüseyin Kargın’a ve program bazında dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri ve ödüllerinin takdim edilmesinin ardından, mezuniyetin simgesi olan keplerin havaya fırlatılması ile sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1