Öne Çıkanlar manisa U-13 LİGİ BAŞLIYOR Savaş Bulan BURADA İŞ VAR! Basın İlan Kurumu (BİK)

Bu haber kez okundu.

Göncü, 'Vergi ve Sigorta Primi Affı' ile ilgili düşüncelerini açıkladı...
VERGİ ve SİGORTA PRİMİ AFFI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİMİZ
Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana çıkarılan 34.vergi affı yasamız olan 6736 Sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” 29806 sayılı ve 19.08.2016 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanun ; kamuya olan vergi ve prim borçlarının faiz ve yüklerinin silinerek kamu alacağının taksitlendirilmesi, vergi uyuşmazlıklarının sulh yoluyla sonlandırılması, vergi incelemelerinde dava yoluna gidilmemesi, matrah ve vergi artırımı, işletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan düzeltmeler ve bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması başlıklarını kapsamaktadır.
Kamuya Olan Borçlar
Halkımızın yeni vergi barışı olarak adlandırdığı yasanın içerisinde aşağıdaki kalemler mevcuttur ve bunların gecikme zammı ve faizleri silinerek, Yİ-ÜFE aylık değişim oranıyla hesaplanarak en fazla 18 eşit taksitte ödenebilecektir.
- Vergi Usul Kanununa tabi tüm vergiler ile vergi aslına bağlı olmaksızın kesilmiş vergi cezalarından 30.6.2016 tarihi itibariyle kesinleşmiş olanlarla bu tarih itibariyle ihtilaflı halde bulunanlar,
- Emlâk Vergisi ve motorlu taşıt vergileri (Bu tür vergilerde 2. taksitler hariç),
- 2016 Haziran dönemi dahil, özel işlem vergisi, damga vergisi, ve eğitime katkı payı borçları,
- Gümrük vergileri ve Gümrük Kanunu’na göre kesilmiş cezalar,
- Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan prim ve emeklilik keseneği borçları,
- Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca doğmuş prim borçları, Sosyal Güvelik Destek Primi Borçları, Topluluk Sigortası Borçları, asgari İşçilik hesaplamasından kaynaklanan borçlar,
- Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilmiş idari para cezaları.
Ve ayrıca ; Odalar ve Borsalar Kanunu hükümlerine göre üyelerin oda ve borsalara olan aidat, oda payı ve borsa tescil ücreti borçları ile Esnaf ve Sanatkarların üyesi oldukları odalara olan aidat borçları, belediyelerin su, atık su, katı atık ücreti alacakları.
Kamuya Borçlu Şirketlerin Ortaklarının Durumu
Anonim veya limited şirketlerin ortakları şirketin ödenmeyen kamu borcundan ortaklık süresi kadar ve ortaklık hissesi oranında sorumludur. Anonim ve limited şirket ortakları aynı zamanda şirket yetkilisi iseler şirketin toplam borcundan sorumludurlar. Şirket ortakları, tasfiye memurları, yasal varisler, kayyım, vasi gibi sorumluluk nedeniyle kendisine ödeme emri tebliğ edilmiş kişilerde 31 Ekim 2016 tarihine kadar müracaat ederek yasadan faydalanır.
Matrah ve Vergi Artırımı
Mükellefler gelir, kurumlar vergisi ile katma değer vergileri için matrah artırımlarında bulunarak 2011-2015 yılları hesaplarını inceleme dışı tutabilecekler. Ayrıca matrah artırımının, sahte belge kullanma fiili için de geçerli olması hali mükelleflerin yaşayacağı pek çok haksızlığı önleyecek. Bu maddeyle yasa, daha önce çıkarılan vergi barışı yasalarından ayrılıyor.
Ayrıca 19.08.2016 tarihinden önce başlamış, ancak devam etmekte olan vergi incelemesi ve takdir işlemleri sonucu tarh edilebilecek vergi ve cezalar için de kanundan yararlanmak mümkün olabilecektir. Vergi incelemesi ve takdir işlemleri 30 Eylül 2016 tarihine kadar sonuçlandırılamazsa vergi incelemesi ve takdir işlemlerine devam edilmez.
Stok Affı
Ayrıca yasada işletmede bulunduğu halde kayıtlarda olmayan veya kayıtlarda olmasına rağmen işletmede bulunmayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlarla ilgili kayıtların düzeltilmesi olanağı da sağlanıyor. Ayrıca kasa hesaplarındaki tutarsızlıklarla, şirketlerin ortaklardan alacaklarının giderilmesi olanağı da var. Eczaneler, defter kayıtlarında olan ancak fiilen bulunmayan ilaçları 30.11.2016 tarihine kadar maliyet bedeli üzerinden fatura düzenlemek suretiyle kayıtlarından çıkarabilirler. Eczaneler ilaçların maliyet bedeli üzerinden % 4 oranında katma değer vergisi ödeyeceklerdir.
Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması
Önümüzdeki günlerde vergi barışının en fazla konuşulacak başlığıdır. Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını 31.12.2016 tarihine kadar ülkemize getiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilirler. Ayrıca ülkemizde bulunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların 31.12.2016 tarihine kadar dönem kazancının tesbitinde dikkate almaksızın kanuni defterlere kaydedebilirler. Bu işlemler nedeniyle hiçbir şekilde vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı ile herhangi bir araştırma, inceleme, soruşturma, veya kovuşturma, yapılamaz, vergi cezası ve idari para cezaları kesilemez.
Yapılandırılan borçların yine 2’şer aylık vadelerle 18 taksitte, yani 36 ayda ödenmesi olanağının olduğu yasada, daha önceki kanunlara göre yapılandırılmış borçların kalan taksit borçlarını da yeniden yapılandırma yolu açılıyor.
Sonuç olarak halkımızın vergi barışı olarak adlandırdığı yasalar ;
Borçlarını vadesinde ödeme alışkanlığı olan mükellefler, incelenmekten korkmayan ve kayıtlarında usulsüzlük olmayan mükellefler açısından bir haksızlıktır. Kayıtlarına güvenemeyen mükellefler ve borçlu mükellefler için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu tür yasalar yargının iş yükünü büyük oranda azaltsa da, gerçek çözümü sağlayamamaktadır.
Vergi afları, mükelleflerde yeni af beklentisi oluşturarak, vergi denetimi ve cezalarının etkinliğini azaltmaktadır. Mükelleflerin ödeme yapmaktan kaçınmalarına neden olan vergi afları, vergisini tam ve zamanında ödeyen mükellefleri olumsuz etkilemekte ve onların adalet ve güven duygularını zedelemektedir.
Bize göre ortalama her üç yılda bir vergi affı çıkarmaktansa küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik yapıları güçlendirilmelidir. Vergi ve prim oranları düşürülmeli, vergi ve sosyal güvenlik mevzuatı yeniden gözden geçirilerek uygulanan sistemin eksiklikleri belirlenmeli ve yeniden değerlendirilmelidir.
ZAİM HASAN GÖNCÜ-YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1