Öne Çıkanlar siyaset manisa Manisa Günaydın Gazetesi

28 yıllık başkan Geriter güven tazeledi

Manisa Anemon Hotel’de ve tek listeyle gerçekleşen genel kurulda 28 yıldır başkanlık görevini yürüten Hasan Geriter üyelerin oylarıyla yeniden başkanlığa seçildi.  Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Bölge Birliği Başkanı Recep Çınar, İl Ticaret Müdürü Kenan Kalay, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, oda başkanları, esnaf ve sanatkarlar katıldı. Divan başkanlığına Ahmet Duman seçildi. 


Genel kurulun açılış konuşmasını yapan MESOB Başkanı Hasan Geriter, “4 yılda bir gerçekleştirdiğimiz genel kurullarımızı odalar bazında Manisa’mıza yakışır şekilde 31 Mart 2018 itibari ile tamamladık.  39 başkanımız tek aday olarak seçimlere girdi ve yeniden başkan seçildi. 54 başkanımız ise karşılarına çıkan adaylarla demokratik bir seçim mücadelesi verdiler. Bu mücadele sonucunda 10 odamızın başkanı değişti.  8 başkanımız yeni dönemde aday olmadı. Onların yerine de yeni arkadaşlarımız başkan olarak seçildi.

  Sonuçta; 93 odamızda 75 başkanımız görevlerine devam ederken, 18 yeni arkadaşımız da başkan olarak aramıza katılmış oldu. Esnaf ve sanatkâr sayısı olarak Türkiye'nin 8. Oda sayısı itibariyle ise 5. büyük birliğiyiz.  Bu itibarla, 27. Olağan genel kurulumuzu; 93 oda ve bu odalara üye yaklaşık 48.000 esnaf ve sanatkârla ve Türkiye esnaf ve sanatkarının yüzde 2,5’unu temsil gücüyle gerçekleştiriyoruz” dedi. 

26. Genel Kuruldan bu güne tam 48 ayın geçtiğini vurgulayan Geriter, “Bu süre zarfında; Bir cumhurbaşkanlığı seçimi (10 Ağustos 2014) İki genel seçim (7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015), bir de anayasa değişikliği referandumu ( 16 Nisan 2017) yaşadık.  15 Temmuz 2016’da, FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi sonucu 249 şehidimiz, 2.196 gazimiz oldu. Darbe girişimini takiben ülkemiz büyük bir travma ile sarsıntı geçirmiştir. Doğal olarak ekonomimiz, de bu saldırıdan aynı şekilde olumsuz etkilenmiştir.  Bu arada, ülkemizin sınırlarında ve bu bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından 2016 yılında Fırat Kalkanı Operasyonu, 2018 yılı başında ise Afrin Zeytin Dalı Harekâtı başlatıldı. Bu vesileyle dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, Şehit olan askerlerimiz için Allah'tan rahmet gazilerimize acil şifalar diliyorum. Ve hepinizin bildiği üzere, ülkemiz 24 Haziran’da cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği için erken seçime hazırlanıyor.  Tüm bu gelişmelerin devletimiz, milletimiz ve esnaf ve sanatkarlarımız için en hayırlı şekilde sonuçlanmasını temenni ediyorum.  Bu siyasi ve toplumsal atmosferde, üyelerimiz ve teşkilatımızın sorunlarının çözümü noktasında, gerek yereldeki karar vericilerimizle gerekse Ankara'da hükümet bazında yaptığımız yoğun istişare ve çalışmalarımızla uzun zamandır devam eden bazı sıkıntılarımıza çözüm bulabildik. 

Esnafa devlet tarafından verilen kredi destelerini kimsenin birtakım bahanelerle engellememesi gerektiğini vurgulayan Geriter, “Çünkü bankalar kara liste bahanesiyle esnafın önünü tıkıyor. Bir an önce etkin sicil affı çıkarılmalı ve esnaf bankaların keyfine bırakılmamalı. Mutlaka bankaların yeni çıkarılacak olan sicil affına uymaları sağlanmalı.  Sigortalılıkta SSK'lı ve Bağ-Kur'lu ayrımlarına son verilerek tüm kesimler için sosyal güvenlikte eşitlik sağlanmalıdır. Emeklilik prim gün sayısı tüm çalışanlar ile esnaf ve sanatkâr için eşit olmalıdır.  Altmış günden fazla prim borcu olan Bağ-kurlu esnaf ve sanatkârımız sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Diğer kesimlerde olduğu gibi esnaf ve sanatkâr da prim borcu olsa dahi sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmelidir. Öte yandan ayaktan tedavilerde geçici iş göremezlik ödeneği alamayan esnafa tedavi süresindeki geçimi için rapor ücreti hakkı verilmelidir. Elektrik ve su faturalarında ayrı kalemlerde ek ücret yansıtılıyor. Dağıtım bedeli, şube yolu bakım bedeli gibi bedellerden esnaf muaf olmalı. Esnaf sokağın aydınlığıdır. Bu zamlar onun ışığını söndürür KOSGEB desteklerine esnaf ve sanatkârlar için kota ayrılmalıdır. Bu desteklerin esnaf ve sanatkârlarımız tarafından daha kolay kullanılması sağlanmalıdır.  Yatırım teşvikleri genelde tacir ve sanayi işletmeleri için uygulanmaktadır. Bu teşvikler esnaf ve sanatkârı kapsayacak şekilde genişletilmelidir.  Bölgesel kalkınma planlarında esnaf ve sanatkâra da yer verilmelidir.  Meslek odaları ile KOSGEB, Kalkınma Ajansı vb gibi destek kuruluşları birbirinden koordinasyonsuz faaliyet göstermektedir. Bu olumsuzluk kaldırılmalı, esnaf ve sanatkârın teşvik, hibe ve desteklerden faydalanması sağlanmalıdır.  Bütün üyelerimizin yararlanabileceği mesleği ile ilgili eğitici kurslar ve seminerler verilmeli, bu konuda meslek kuruluşlarımıza gereken destek verilmelidir. Meslek okulları daha da yaygınlaştırılmalı ve meslek dalları günümüzün ve geleceğin ihtiyaçlarına göre yeniden belirlenmelidir.  Çırakların eğitiminde olduğu gibi kalfaların eğitiminde de SGK primleri Milli Eğitim Bakanlığı ödeneğinden karşılanmalıdır.  Esnaf ve sanatkâr çırak bulmakta zorlanmaktadır. Çıraklığı ve mesleki eğitimi özendirici ulusal proje ve programlar hazırlanarak tedbirler alınmalıdır.  Esnaf ve sanatkârımızı ilgilendiren mevzuatla ilgili değişikliklerde odaların, birliklerin, federasyonların ve konfederasyonun görüşü alınmalı.  5 yılı geçen Vergi ve SGK borçları silinmemekte ancak oda aidat borçları silinmektedir. Bu da odaların gelirlerini azaltmaktadır. Bu hususta düzenleme yapılmalıdır. Yılsonlarında noterde yapılan defter tasdikleri esnaf ve sanatkâra ekstra yük getirmektedir. Bu tasdikler ilgili odalarca yapılmalıdır. Yerel yönetimler, kayıtdışı seyyarlarla mücadele, kaldırım işgali gibi konularda odalarla işbirliği içinde çalışmalı. Ücret tarifelerinin denetimleri daha sık yapılmalı. Kamu kurumlarının yaptığı denetimlerde odalardan bir yetkili istenmeli” diye konuştu. 

Okulların ve derneklerin zaman zaman şehrin merkezinde ve en kalabalık yerlerinde yardım amaçlı düzenledikleri kermeslerin haksız rekabet oluşturduğuna dikkat çeken Geriter, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu etkinlikler fuar alanlarında veya düzenleyenlerin işyerlerinde yapılmalıdır.  Birçok vergi ve belge zorunluluğu altında ezilen şoför esnafımız için daha makul ücretler belirlenmeli, KDV-ÖTV indirimi gibi desteklerle araçlarını yenileyebilmeleri sağlanmalıdır.  Akaryakıttaki fiyat artışları vergi indirimiyle kontrol altına alınmalıdır. Çok yüksek olan trafik sigortaları makul bir seviyeye çekilmelidir.  Bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde de, birlik ve beraberlik içinde, hizmet meşalesinin ateşini söndürmeden, yılmadan, yorulmadan, vazgeçmeden çalışırsak tum sorunlarımıza çözüm bulabileceğimize inancım tamdır. Bu konuda devletimizi de her zaman yanımızda bulabilmeliyiz.  Çünkü güçlü ülke olabilmek, daha fazla istihdam, daha fazla katma değer yaratabilen esnaf ve sanatkârlarla mümkündür.  Çünkü Esnaf ve sanatkâr gülerse Türkiye güler. Esnaf ve sanatkârlarımıza daha güzel yarınlar sunabilmek için çıktığımız hizmet yolunda, daha güçlü bir birlik ve beraberlik kararlılığı içinde çalışmalarımıza hız vermeliyiz.”  Konuşmaların ardından faaliyet raporu ve denetim raporu oy birliğiyle kabil edildi. Seçime geçildi. Hasan Geriter, bütün üyelerin oylarıyla yeniden başkanlığa seçildi. 


MESOB Başkanı Hasan Geriter başkanlığındaki yönetim kurulunda Halim Şener, Mehmet Akgül, Faruk Ulaş, Osman Çakar, Mustafa Kemal Alacalı, Murat Dağıstanlı, Ergün Çolak ve Tahir Memişler. Yedek üyeler Mehmet Çetin, Ali Arslan, Zekeriya Açıkgöz, Kadir Dilşeker, Cenk Vatansever, Ali Bartu, Mehmet Özçetin, Muhsin Çelik ve Ali Örs yer aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1